Nejpoužívanějším zastřešením pergoly je lexan

Zajímají vás zkušenosti s polykarbonátem? Chcete jej použít jako krytinu a zároveň prosvětlovací prvek vaší pergoly? Správná volba, v tomto článku si o zákonitostech použití lexanu na pergoly a jeho alternativách něco řekneme.

lexan na pergolu

Záleží-li nám na dlouhé životnosti, měli bychom se vyhnout prosvětlovacím vlnitým a trapézovým krytinám, které vydrží jen pár sezona to zejména kvůli méně kvalitnímu PVC, ze kterého jsou vyrobeny. Kvalitnější polykarbonátové desky jsou odolné vůči mrazům i vysokým letním teplotám, nedochází tak k deformacím a křehnutí. Mnoho z nich obsahuje také UV filtr, který zaručuje jejich stálobarevnost a vysokou výdrž. Bojíte se letních bouřek s kroupami? Nemusíte, většina lexanových desek to bez sebemenších problémů vydrží.

Výhody polykarbonátových desek

Komůrkové polykarbonátové desky se hodí všude. Tedy na skleník, pergolu nebo také bazén. Jejich výhodou je nízká hmotnost, vysoká životnost, nerozbitnost a také snadná manipulace. V prodejnách lze koupit desky jejichž šířky se pohybují v rozmezí 4-35 mm. Kdo se nechce spokojit s čirý, může volit tónovaný.

Zastřešovací kosntrukce

Nevýhodou polykarbonátu je nutnost podpůrné konstrukce. Samotné desky totiž nemají samonosnou konstrukci. Rozhodnete-li se zastřešit zahradní stavbu lexanem, musíte volit ze dvou konstrukčních řešení:

  • latě – latě jsou naopak kolmé ke směru odvodnění střechy,
  • krokve – jedná se o trámky či fošny, které jsou kladeny rovnoběžně směrem k odvodnění střechy.

lexan na pergolu

Jakou zvolit šířku?

Na internetu je každý odborník ale ve skutečnosti "skutek, utek!". Při stavbě zahradního domku nebo posezení je nutné dodržet správné tloušťky a rozměry polykarbonátových desek. Tloušťka desek je závislá na rozvržení nosné konstrukce. Platí zde pravidlo, čím menší má deska menší tloušťku, tím musíme volit kvalitnější podkladovou konstrukci. Dalším důležitým aspektem pokládky desek je směr dutinek, ty by měly být vždy ve spádu. Maximálně šířka polykarbonátových desek je 210 cm. Abychom dosáhli pevného spoje, krokve by měly být od sebe alespoň 105 cm!

Na závěr - máte dvě možnosti

Vybrat si z dražšího, odolnějšího a spolehlivého dutinkového polykarbonátu Lexan, anebo zvolit jeden z nových výrobků, který je levnější, ale méně odolný, a tím jsou komůrkové desky Carboplak.

Zeptejte se pro jistotu oficiálního distributora, firmy Tercoplast.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.