Kolaborativní robot

Zvažujete začlenění kolaborativního robota do své průmyslové výroby? Ale pořád si nejste jistí, jestli je pro Vás ten pravý? V tomto článku Vám představíme, proč začínají být v posledních letech tak populární.

Co je to vlastně ten kolaborativní robot?

Jsou to roboti nebo také coboti, kteří spolupracují s člověkem. Místo lidských pracovníků vykonávají těžké, neergonomické či monotónní pracovní úkony (jako je například zvedání těžkých předmětů). Dále také vykonávají práci, která vyžaduje velkou přesnost.  

Výhody cobotů

Vývoj kolaborativních robotů postupuje mílovými kroky. V současné době jsou tedy coboti na jiné úrovni, než tomu bylo před lety. Roboti například nepotřebují žádné zábrany při spolupráci s člověkem. To díky citlivým senzorům, které snímají okolí robota. V případě potřeby se robot automaticky zastaví. Díky těmto opatřením jsou často sníženy úrazy plynoucí z monotónnosti práce. 

Také naprogramování robota je dnes mnohem snadnější. Díky přehlednějšímu a intuitivnímu rozhraní si s naprogramováním robota poradí běžný pracovník ve výrobě. Díky tomu není zapotřebí najímat externí specialisty. Roboti jsou také často velmi flexibilní a je možné je přesouvat a zadávat jim nové úkoly dle potřeby. Není proto třeba pro více úkonů kupovat více robotů. Pokud teda nechcete, aby byly prováděny současně.

Moderní roboti obsahují také funkci vidění včetně 3D snímače, což jim umožňuje vybírat různé typy součástek a ty poté vkládat do rukou pracovníka. 

A jak je to s cenou?

I se stále se zlepšující cenovou dostupností není pořízení kolaborativního robota levnou záležitostí. Cena jednoho robota se pohybuje v desítkách tisíc eur, proto je dobré si takovou investici předem dobře rozmyslet a spočítat. Pokud si ho ale pořídíte, získáte neúnavného a přesného pracovníka, který neodmlouvá.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.