Čištění nerezu: jak ho čistí profesionálové

Kitchen, Work, Restaurant, Cook, Chef, Professional

Napadlo vás někdy, jak dokáží továrny a profesionální kuchyně udržovat své nerezové stroje? Kromě pravidelného čištění a údržby je třeba návštěvy profesionála pro důkladné čištění a dlouhodobý efekt.

Kromě estetické hodnoty leštěných nerezových povrchů je důležité ve strojírenství udržovat povrchy čisté, protože jakákoliv nerovnost způsobená špínou, či počínající rzí může způsobit nesprávné fungování celého stroje. Stroj se může začít opotřebovávat rychleji a začne se tenčit jeho nerezová vrstva. 

Pokud je přístroj v továrně příliš velký, je třeba pozvat specialistu na čištění nerezu do továrny a dát mu prostor. Existují hlavně dva způsoby čištění nerezu, a to čištění brusnými kotouči a laserové čištění.

 

Způsoby čištění nerezu

 

Při mechanickém čištění nerezu se využívá nejčastěji kombinace brusných kotoučů, které po povrchovém čištění od prachu a mastnoty postupně leští nerezový povrch od nejhrubších kotoučů po ty nejjemnější. 

Tento proces vyžaduje zkušenosti, protože každá desetina milimetru může způsobit špatné fungování stroje a poškodit tak celý výrobní proces. Při čistícím procesu musí být člověk kompletně vybaven ochranným oděvem a ochranou očí a dýchacích cest, jelikož se čištěním pomocí brusných kotoučů dostává do prostředí velké množství odpadních prachů a částice špíny.

Dále se ve specializovaných firmách nachází stroje, které jsou vytvořené za účelem čištění specifických tvarů, jako jsou například vnitřní a vnější povrch nerezových trubek a podobně. Strojním leštěním se ve zlínském kraji zabývá například rodinná firma Fruněk, která kromě čištění nerezu je odborníkem na vše, co se nerezu týká.

Laserové čištění je většinou používáno pro povrchy, které vyžadují zvýšenou pozornost, jako jsou například umělecká díla, sochy nebo nerezové produkty se zvýšenou hodnotou. Laser totiž je možné nastavit přesně pro povrchy a není možné laserem vyčistit více, než je potřeba. Laser je vhodný při drobném znečištění, jelikož je třeba opakovaně nastavit sílu laseru a může to být tedy časově náročná práce.

 

Proč je lepší nechat čištění nerezu na profíkách:

  • není třeba pořizovat speciální čistící prostředky a leštící kotouče
  • profíci nepoškrábou původní povrch a vytvoří na konci ochrannou vrstvu 
  • je to časově nenáročné
  • rez se bude usazovat hůře na profesionálně čištěném nerezu

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.