Bezpečnostní značení podlah. Je lepší najmout profíky?

Bezpečnostní značení podlah nám může poskytnout mnoho výhod, od zvýšení produktivity a plynulosti logistiky, po zvýšení bezpečnosti zaměstnanců. Je to levná a jednoduchá cesta k přehlednosti. Je ale lepší se vrhnout do značení ve vlastní režii, nebo vše nechat na profesionálech v oboru?

Správné bezpečnostní značení ve skladech je důležité i proto, že zaměstnavatel musí splňovat specifické vyhlášky a zákony o zajištění bezpečnosti práce. Více o vyhláškách najdete zde

Rozhodnutí, jestli se pouštět do nákupu lepících pásků a vyznačit oblast ve skladu na vlastní pěst ovlivňuje několik faktorů. Pro začátek je důležitá velikost oblasti, kterou potřebujete značit. Nejspíš nemá smysl najímat profesionály pro vylepení pár metrů do malého skladu, či vyznačení požárních únikových cest. 

Jestli se rozhodnete pořídit si podlahové pásky a vylepšit si logistiku ve skladových prostorech sami, máme pro Vás pár tipů, jak nejlépe na to. V lepení podlah je třeba myslet i na barvu a typ lepících pásek.

 

Barevné rozlišení

V barevném rozlišení je vhodné si uvědomit, že více je méně. Není třeba značit nebezpečné prostory, kde hrozí újma elektrickým proudem jinou barvou, než prostor, kde hrozí nebezpečí uklouznutí. Výběr několika barev ulehčí zapamatování si jejich významu pro zaměstnance a také nebudou Vaše skladní prostory vypadat jako cirkus. Značení podlah ve skladních prostorách se řídí jinými pravidly, než běžné barevné rozlišení.

 

  • Žlutá - uličky, jízdní pruhy a přechody
  • Bílá - instalace, pracovní stanice
  • Zelená/Modrá/Černá - materiály, suroviny, výrobky a polotovary - ideální je vybrat pro všechny vyjmenované jednu barvu
  • Oranžová - materiály/produkty čekající na inspekci
  • Červená - značí poškození, či oblast údržby
  • Červenobílá - oblast, kterou je třeba udržovat prázdnou z bezpečnosti a splnění vyhlášek (stanice pro výplach očí, aj.)
  • Černobílá - oblast, kterou je třeba udržovat prázdnou z důvodu bezpečnosti, ale ne z důvodu splnění vyhlášek
  • Černožlutá - oblast přímého nebezpečí pro zaměstnance

 

Před aplikací bezpečnostních pásek

Je vhodné si vytvořit provizorní nákres Vašeho skladu s přesnými parametry a zanést na plán stávající, či budoucí prostorové rozložení stanovišť, cest, prostorů, které je třeba udržovat prázdné aj. V tomto plánu také zaneste barvy jednotlivých pásek.

Pak můžete naměřit kolik metrů pásky je třeba pořídit. Je vždy vhodné koupit více, než je třeba v případě nechtěného přepočítání, ale také do zásoby v případě drobných oprav. Je třeba podlahy očistit saponátem a následně vodou, pak řádně vysušit pro zajištění maximální přilnavosti pásek. Po aplikaci pásky také otřete vyždímaným mopem.

Ideální je aplikovat bezpečnostní podlahové pásky mimo pracovní dobu, aby nebyl narušen provoz skladu. Pokud se rozhodnete přenechat tuto práci na profesionálech, nebudete se muset starat o víc, než zaplacení provedení. To je výhodné zvláště pro větší prostory. 

 

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.