Jsou OSB desky zdravotně nezávadné?

osb desky

Ve stavebnictví se objevil v poslední době vcelku slušný hoax, jaký? Někdo přišel s tím, že populární OSB desky jsou škodlivé a neměly by se za žádných okolností používat. Pojďme se na tuto falešnou zprávu podívat a vysvětlíme se vůbec, co OSB deska je a jak se vyrábí a poté bude jasné, že jsou podrobeny přísným kontrolám a závadné býti ani nemohou.

Co je to OSB deska?

Jedná se o zkratku z anglických slov Oriented Strand Boards, tedy OSB. Desky jsou vyráběny spojováním a lisováním tenkých velkoplošných třísek ze smrkového dřeva. Samotné třísky jsou které jsou orientovány podélně se směrem výroby a uprostřed přesně naopak, čímž je docíleno slušné stability a pevnosti. Samotné "slepování" probíhá pomocí speciálního syntetického pojidla s obsahem parafínu.

Výhody OSB desek

Tento typ levných palubek, tedy OSB je populární díky tvarové stálosti, stejnorodosti a minimální objemové změně. Jsou velmi lehké, což zaručuje lehkou manipulaci a celkově snadnou práci. Viz. odstavec "Druhy OSB desek" dobře odolávají zátěži a vlhkosti, je nutné respektovat třídy!

Druhy OSB desek

Porozhlédnete-li se po dodavatelích a výrobcích, zjistíte, že je k dostání hned několik druhů těchto desek. Rozdíly jsou zejména ve způsobu použití, podle toho jsou odolné například proti vniknutí vlhkosti, která by je mohla poškodit. Dále jsou rozděleny podle Rozdělují se síly desky a typu použité hrany. Konkrétně se jedná o:

  • OSB/2 - pro vnitřní použití jako stavební prvek v suchém prostředí.
  • OSB/3 - pro vnitřní použití jako nosný stavební prvek ve vlhkém prostředí.
  • OSB/4 - pro vnitřní prostředí jako zvlášť zatížitelný prvek pro použití ve vlhkém prostředí.

Použití OSB desek

Jak jsem již v úvodu zmínil, jedná se o velmi oblíbený stavební materiál, který se používá téměř všude. Zejména se hodí pro střechy a podlahy ve fázi rekonstrukcí a přestaveb. Dále je hojně používán jako plošný materiál při stavbách jednoduchých dřevostaveb, sendvičových panelů stěn a stropů.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.